Tychy Pomoc Drogowa

Pomoc Drogowa Tychy

Z racji że nasza pomoc drogowa świadczy usługi także na terenie miasta Tychy postanowiliśmy troszkę przybliżyć historię miasta. Pamiętaj jeśli potrzebujesz pomocy na terenie miasta Tychy dzwoń:
Tel. (+48) 509 140 013 lub (+48) 515 130 290.

Geografia

Tychy należą do większych miast województwa śląskiego (129 449 mieszkańców w dniu 30 XII 2009)[4]. Położone są w jego południowej części na wysokości poniżej 300 m n.p.m., na pograniczu Kotliny Oświęcimskiej i Wyżyny Śląskiej. Miasto leży w obrębie megaregionu Karpackiego, prowincji Karpaty Zachodnie z Podkarpaciem Zachodnim i Północnym, obejmując m.in. fragment Kotliny Oświęcimskiej.

Usytuowane są przy skrzyżowaniu tras międzynarodowych Warszawa–Wiedeń (w Tychach jest to ul. Beskidzka / DK 1) i krajowej Opole-Kraków (ul. Mikołowska i Oświęcimska / DK 44). Miasto położone jest w odległości 39 km w linii prostej na południe od portu lotniczego w Pyrzowicach i 57 km na zachód od portu lotniczego Kraków-Balice, ok. 30 km na północny wschód od granicy czeskiej oraz ok. 55 km na północ od granicy słowackiej. W odległości 12 km od Tychów przechodzi autostrada A4.

W odległości około 25 km od Tychów znajdują się następujące pasma górskie: Beskid Śląski i Beskid Żywiecki. Odległość ok. 30-45 km od niektórych beskidzkich kurortów jak np. Szczyrk, Żywiec czy Wisła oraz 38 km od największego beskidzkiego miasta Bielska-Białej sprawia, że Tychy są dobrym miejscem wypadowym w góry. W pogodne dni z obszaru miasta widać panoramę Beskidu Śląskiego, Małego i Żywieckiego – z największą górą całego pasma Beskidów – Babią Górą (1725 m n.p.m.) oraz na samym wschodzie horyzontu Beskidu Makowskiego.

Od południa, wschodu i zachodu miasto otaczają Lasy Pszczyńskie będące pozostałością dawnej Puszczy Pszczyńskiej, a na północ od miasta znajdują się Lasy Katowicko-Murckowskie, będące fragmentem południowej części Leśnego Pasa Ochronnego GOP.

Tychy leżą w dorzeczu Wisły, w zlewni Wisła Mała.

Klimat

Obszar, na którym leżą Tychy występuje w regionie klimatycznym małopolskim. Charakteryzuje się on mikroklimatem wyżynnym z dużym wpływem pobliskich gór – dla miasta jest to pasmo Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

Średnioroczna temperatura powietrza wynosi +7,7°C zaś roczne opady wnoszą 800 mm. Średnia temperatura lipca wynosi 17,5°C zaś stycznia -3,7°C /źródło: Atlas klimatu województwa Śląskiego, Andrzej Kruczała, wyd. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej 2000/

Charakterystycznym zjawiskiem występującym w Tychach są wiatry wiejące niemal codziennie, stąd Tychy są określane często mianem miasta przeciągów. Wpływa na to m.in. położenie Tychów tzn. “u podnóża gór” oraz Brama Morawska. Charakterystycznym zjawiskiem są też liczne burze oraz duża i nierzadko nagła zmienność pogody na tym obszarze. Do Tychów docierają również silne wiatry halne z pobliskich Beskidów, które wieją najczęściej w okresach jesiennym i wiosennym. Oczywiście nie są one tak silne jak w Beskidach, czy chociaż w Bielsku-Białej ale mogą osiągać nawet 30-32 m/s tj. ok. 120 km/h, jednak takie prędkości w Tychach osiąga stosunkowo rzadko.

Śnieg i śnieg z deszczem w Tychach pada czasami już pod koniec września jak np. w 1995 r. kiedy to miejscami śnieg pokrył zieleń. Utrzymywanie się pokrywy śnieżnej w kwietniu to nic dziwnego. Może ona sięgać nawet do 50 cm jak to miało miejsce 1996 r. Także zimowa sceneria podczas Świąt Wielkanocy zdarza się dosyć często. Zdarzały się lata jak np. w roku 1985 kiedy śnieg spadł 1 maja oraz całkiem niedawno bo 23 i 24 maja 2004 roku kiedy to wystąpiły opady krupy śnieżnej i śniegu z deszczem przy temperaturze +3 i +4 stopnia w dzień i ok. +2 °C w nocy.

źródło: wikipedia.org

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
cheap jerseys from china cheap nfl jerseys from china maillot de foot pas cher maillot de foot pas cher 2022 vente maillot de foot pas cher thailande 2022 cheap authentic nfl jerseys china cheap jerseys maillot de foot pas cher chine maillot de foot pas cher maillot de foot pas cher maillot foot coupe du monde maillots de football thailande maillot de foot pas cher 2022 maillot de foot pas cher